O jakich opłatach pamiętać wynajmując samochód?

wynajem samochodu opłatyGdy po raz pierwszy udajemy się po samochód do wypożyczalni, bardzo często nie jesteśmy w stanie ukryć niepokoju na myśl o ewentualnym czasie trwania procedury, która będzie związana z wynajmem. Obawiamy się również, że będziemy musieli ponieść koszt związany z naszym brakiem doświadczenia.

Na szczęście, istnieje kilka zasad, których przestrzeganie może nam pomóc w zmienieniu wynajmu samochodu w czynność bezstresową. Bez względu na to, w jaki sposób zarezerwujemy samochód, możemy liczyć na informację o cenie, z jaką musimy się liczyć. Niestety, informacja ta nie zawsze jest tak czytelna, jak sobie tego życzymy, nas zaś w szczególny sposób powinno zainteresować to, czy mamy do czynienia z ceną netto, czy też brutto.

Zdecydowana większość wypożyczalni samodzielnie wlicza podatek VAT, jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości z tym związane, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby je rozwiać. Oczywiście, nie jest to jedyna opłata, z istnieniem której powinniśmy się liczyć, formą zabezpieczenia dla wypożyczającego jest bowiem również depozyt. Jego wielkość nigdy nie jest taka sama i jest uzależniona przede wszystkim od tego, jakiej klasy jest pojazd, który zdecydowaliśmy się wypożyczyć. Oczywiście, kaucja jest zwrotna, choć na odzyskanie wpłaconych pieniędzy mogą liczyć jedynie te osoby, które zadbają o to, aby pojazd powracający do wypożyczalni znajdował się w takim stanie, jaki go charakteryzował przed jej opuszczeniem.

opłaty związane z wynajmem autaNiekiedy warto mieć na uwadze również to, że wypożyczający może zażyczyć sobie, aby jedna z ponoszonych przez nas opłat została uregulowana z wykorzystaniem karty kredytowej. Osoby, które chcą wynająć samochód powinny przygotować również dokument tożsamości, warto też pamiętać o tym, że pracownik wypożyczalni poprosi nas o przedstawienie dokumentu potwierdzającego możliwość kierowania pojazdami. Ten wymóg może się nieco różnić w zależności od tego, w jakim państwie wynajmujemy auto. Jeśli wynajmujemy samochód na firmę, powinniśmy przygotować również dokumenty firmowe, które upoważniają nas do wynajmu pojazdu w imieniu właściciele przedsiębiorstwa.